Společné zprávy z 9. tříd

Čistá řeka Sázava 2013

přidáno: 22. 4. 2013 2:26, autor: Markéta Čechová

Akce Čistá řeka Sázava se koná od 12.do 14. dubna. Uklízet vyráží spousta dobrovolníků ze školy.
Žáci uklízí proto,aby zbavili přírodu odpadků, které lidé vyhodí do přírody. Do úklidu se každý rok zapojí stovky dobrovolníků všech věkových skupin, od dětí ze školky i školáci a ostatní.
První ročník akce Čistá řeka Sázava se uskutečnila v roce 2006. V tyto dny běhají dobrovolníci okolo řeky Sázavy s rukavicemi a pytlem a uklízí. Bude se uklízet okolo 90 km řeky z Kácova do Pikovic. Místo na úklid je pro každého, může pomoc každý, komu na úklidu okolo řeky Sázavy záleží.
Nicola Macáková

Trochu mě zaskočilo, když jsem slyšel, že půjdeme s prvňáčky uklízet kolem řeky Sázavy. Pak jsem ale viděl, že to prvňáčky bavilo. Naučili se aspoň trochu pečovat o přírodu. Sami poznali, že je těžší něco uklidit, než jen zahodit. Strávili oni i my nějaký čas, aby to bylo uklizené. Bylo zajímavé pozorovat, kolik odpadků jsme sebrali.
Když jsem byl malý, rád jsem uklízel kolem domu. Chtěl jsem, aby to bylo kolem čisté. Lidé, kteří odhazují odpadky, si čistoty neváží. Jsou líní a nemyslí na to, jestli tím někomu nebo něčemu škodí. Z naší planety tolik dostáváme, a přesto ji někteří takto znečišťují. Je to hrozba i pro nás. Takhle vzniká mnoho nemocí. Bylo by úžasné se jednou podívat na Zemi a říct, že je úplně čistá.
Petr Havlata

Co lidi vede k odhazování odpadků? Možná to, že odhození odpadků je lehčí než vyhledat nejbližší kontejner, nebo koš, do kterého by odpad mohli hodit. Vadí mi uklízet po lidech, který odhodí vše, co jim přijde pod ruce. Čistá řeka Sázava je akce, která se koná vždy jednou za rok. Chodí se okolo řeky a uklízejí se odpadky. A víte proč je všude tolik odpadků a nepořádku? To proto, že lidé jsou líní dojít ke kontejneru , aby tam zanechali papíry, ubrousky, láhve a mnoho dalších věcí. Proč jsme nuceni uklízet za druhé? Proč jsme nuceni v tomhle nepořádku žít? Tohle si asi říká hodně lidí, proto byl tento den vymyšlen. Děti ze ZŠ se rozeběhnou po loukách okolo řeky a uklízejí nepořádek.
Adéla Makalová

Mnoho lidí si neuvědomuje, že jeden papírek může udělat spoustu neplechy. Vezměte si třeba takového psa. Sní igelit a umře jen proto, že je někdo moc líný a nedojde ke koši. Může se to stát i vašemu psu nebo jinému zvířeti. Proto existuje mnoho organizací, které pomáhají uklízet. Jedna z takových ušlechtilých akcí se koná i u nás v Sázavě. Mnoho lidí chodí nebo jede na lodi podél řeky a sbírá vše, co tam nemá být. Nacházíme spoustu věcí, které byste ani nečekali, že je zde najdete. Jednou to snad lidem dojde, že je lepší odnést ten papírek do koše.
Tereza Bejblíková

V úterý 9.dubna jsme s našemi patrončaty vyrazili na akci s názvem “Čistá řeka Sázava”. Cestou do Havránek jsme od paní učitelek dostali rukavice, abychom nemuseli na odpadky sahat holýma rukama. Jenže rukavice sami o sobě docela smrděly. Kolem řeky jsme sbírali různé odpadky: od malých papírků až po velké kusy z plastu, a dávali je do pytlů, které jsme také dostali od paní učitelek. Jenže komu by se chtělo sbírat odpadky po někom úplně jiném, no ne ?! Abych byla upřímná, tak mně ani moc ne. Ale proč vůbec někteří lidé odpadky vyhazují do přírody?! Vždyť skoro na každém rohu najdeme nějaký koš, kontejner či popelnici. Kdo má zapotřebí vyhazovat pneumatiky a různé spotřebiče do přírody?! Myslím, že nikdo, a proto by se měl téhle akce účastnit každý, aby věděl, jaké to je, sbírat odpadky po ostatních lidech. Třeba by to potom lidi odradilo.
Tereza Bělohradská

Měli jsme jít na dvě hodiny, ale nebylo moc dobré počasí, tak jsme šli na hodinu. Aspoň jsme se prošli a prvňáčky to bavilo. Mně osobně se nelíbí, když lidé vyhazují odpadky do přírody. Vždyť od toho jsou popelnice a kontejnery, tak nechápu proč to vyhazují do přírody.
Adéla Drožová

Proč jsou tací lidé, kteří vyhazují odpadky? Já si myslím, že kdyby měli ten odpad doma, tak by se jim to nelíbilo. Ti lidé by jsi měli uvědomit, že příroda není žádný plyšák, ale živá věc. Proto by měli vhazovat odpad do kontejnerů a ne do přírody.
Petra Myšičková

Abych řekla pravdu, vůbec nechápu, proč to ti lidé dělají... To jim to dává nějaký pocit štěstí, že hází obaly od sušenek, pneumatiky a různé spotřebiče do řeky? Jestli ano, tak jistě s nimi není něco v pořádku... Přijde mi to nelidské a stupidní dělat takové věci. Nevěděla jsem, že v dnešní době je problém vyhodit věci do koše nebo kontejneru, ale teď už to vím a je mi to rozhodně proti srsti.
Bohumila Kocábková