9. ročník‎ > ‎9.B‎ > ‎

Protidrogový vlak

přidáno: 14. 10. 2012 12:33, autor: Markéta Čechová
Dne 3. 10. 2012 jsme byli s naší třídou na prohlídce protidrogového vlaku. Tato prohlídka byla pro všechny žáky druhého stupně na naší škole. Podle mě to bylo poučné.
O hodině angličtiny (tím pádem jsme se docela pěkně ulili :D) jsme šli na nádraží, kde vlak kotví (nebo co vlastně vlaky dělají). Vlak měl 4 vagóny, do kterých nebylo vidět. To ale nebylo nic zajímavého - zajímavé to začalo být, když jsme vkročili dovnitř.
Byla tam tma, jen několika skulinkami pronikalo sluneční světlo. Na stěnách byl jakýsi reliéf lidského těla zevnitř, ale nevšimla jsem si nějakých konkrétních částí nebo orgánů. Každý vagón byl rozdělen na dvě části. V jedné byly lavičky a promítal se tam film, který nás celou prohlídkou provázel. V té druhé bylo vždy nějaké místo, které popisovalo konkrétní část filmu, který se v tom určitém vagónu právě promítal.
Ten film byl o tom, jak nás mohou ovlivnit naše volby. Jak to všechno začíná - od cigaret až po tvrdé drogy, které vám může nabídnout klidně i nejlepší kamarád. O tom, jaká je to cesta. Snadno spadnout až na dno a těžce se škrábat zpět nahoru, do normálního života. Hlavní roli tam měla dívka, která to všechno zažila. Možná by se nikdy nevyléčila a umřela by jako její partner, ale ona naštěstí měla motivaci - své dítě. Vlastně to dopadlo dobře. Ona se uzdravila a pak se dokonce zapojila do nějakého protidrogového programu, aby vyprávěla svůj příběh.
Celé to bylo moc zajímavé. Jak jsme postupovali vagónem, ocitali jsme se na různých místech. Nejprve jsme prošli barem, kde to ve filmu všechno začalo. Pak jsme prošli jakýmsi tunelem, díky kterému se nám zamotala hlava. Mělo to v nás vyvolat pocit, že jsme opilí. Myslím, že to bylo vymyšleno dobře, protože se nám hlava skutečně motala. Pak jsme viděli auto po autonehodě, která se ve filmu odehrála. To auto bylo na odpis, a to nám průvodce řekl, že takhle zničené je po nárazu ve 40 km/h, kdežto ve filmu jeli alespoň 100 km/h.
Pak přišla na řadu místnost, ve které byla napodobenina drogového doupěte. Bylo to opravdu odporné - všude odpadky, proplesnivělé křeslo a matrace. Nejhorší byl ale ten puch, který se odtamtud linul. Myslím, že můžeme být ještě rádi, že to nebylo až tak silné aroma, protože jinak by se určitě někdo z nás neudržel a my bychom viděli jeho svačinu.
V poslední části vlaku byla výslechová místnost, nebo spíš její zmenšená napodobenina. Pak jsme ještě viděli pracovnu toho doktora, který nás provázel a který se podílel na tomto protidrogovém projektu. Nakonec tam byla ještě jedna ošklivá místnost, totiž taková, kde jsme viděli, jak takový člověk se závislostí může skončit. Smrt. Opravdu, byl tam namalovaný obrys těla, a kolem poházené stříkačky a různé papírky s práškem, tak jak to bylo těsně předtím, než feťák zemřel po své poslední dávce.
Na mě to udělalo opravdu dojem, kromě té smradlavé místnosti, která však poukazovala na krutou realitu. Určitě nás to všechny od drog odradilo, protože nikdo určitě takhle na dně nechtěl skončit. Tenhle vlak se moc povedl. Možná se nám ještě naskytne příležitost si ho někdy prohlédnout, aby nás odradil od těch zákeřných drog. 
Adéla S.

Tato prohlídka nás provedla životem člověka, který užívá drogy. Viděli jsme,jak to může začít, ale také, jak to může dopadnout. Viděli jsme život feťáka od první dávky, až po jeho smrt.
Myslím si, že tato přednáška mi hodně dala do života. Určitě by v tomhle měli pokračovat. Myslím si, že je to užitečnější než jen vyprávět o tom, jak drogy škodí apod.
David P.


Tato exkurse nebyla určena jako odstrašující příklad, ale byla určena tomu, aby jsme byli seznámeni s možnými následky našich rozhodnutí a abychom se v situaci, ve které nám někdo nabídne drogu uměli správně rozhodnout. Tato exkurse na mne velmi zapůsobila. Taková forma drogové prevence je mi milejší než přednáška, proto tuto exkursi hodnotím kladně.
Tomáš

Celý tento program měl smysl že nám neříkal ať drogy nebereme, ale chtěl nám vysvětlit, že to rozhodnutí je na nás a jenom my že můžeme rozhodnout o tom, pokud své tělo zničíme nebo si ho uchováme v pořádku. Tato prohlídka mi otevřela oči a pomohla mi pochopit život s drogami.
Martin

Do Sázavy přijel vlak, co je otevřený pro všechny lidi a v něm se dozvíte, co se vám stane když si začnete s drogama. Byl tu příklad baru, nehody, doupěte, vazby, kancelář doktora, sklepu, kde nejčastěji umírají feťáci... V doupěti byl napodobený smrad, aby to vypadalo reálně. Přitom nám v každém vagonu promítaly části filmu o drogách. Nakonec “hlavní hrdina” umřel...
Na mě to docela zapůsobilo...
Jestli s tím budou pokračovat mohlo by to pomoci...
Petr

Asi na nás všechny to udělalo mnohem větší dojem než nějaká přednáška. Bylo to super! Po dnešku jsem si jistá, že nikdy nic takového nechci zažít!
Leona

Program byl velice zajímavý. Určitě jsme se dozvěděli více, než z jakékoliv jiné besedy nebo přednášky.
Michal

Nechápu jak někdo může drogy brát. Je to odporný.
Pavel

Celý program byl velice zajímavý, vzhledem k tomu, že jsme nevěděli kam jdeme, tak si myslím, že se to všem líbilo, až na pár drobností, například ten puch ve feťáckém doupěti a nebo smrad z hasičského přístroje. Tento program se mi velice líbil a chtěla bych to vidět znova.
Petra

Podle mě tenhle vlak je 1000x lepší než aby nám o tom někdo vyprávěl ve třídě. Tady jsme aspoň viděli jak ty lidé dopadají. Viděli jsme to vlastní oči a jen že nám někdo řekl jak to vypadalo a tak.
Podle mě to upoutalo mnohé z nás a donutilo se zamyslet o tom že by tahle hrozně mohli dopadnou my.
Kristýna

Comments