8. ročník‎ > ‎8.B‎ > ‎

Dojmy z filmu Síla lidskosti

přidáno: 28. 2. 2013 14:47, autor: Markéta Čechová

Nenápadný hrdina

Dne 12.2. 2013 jsme zhlédli film Síla lidskosti. Byl to velmi procítěný snímek z historie, kde jeden velmi charismatický muž zachránil 669 dětí před smrtí, která by je jistě potkala za druhé světové války.
Nicholas Winton si uvědomoval rizika toho, že přijde válka, ještě dřív, než si to uvědomovali ostatní, a snažil se najít vhodné řešení, jak alespoň děti zachránit před tímto hrozným masakrem.
Jakmile přišel na řešení, ihned se ho chopil a šel za svým cílem. Než začala 2. světová válka, sehnal všechny prostředky k tomu, aby se transport dětí mohl uskutečnit.
Díky tomuto skromnému, milému a velmi schopnému člověku se zachránilo více než šest set dětí.
Poslední transport, který se chystal odbavit do Anglie s největším počtem dětí, se neuskutečnil. Začala válka a vlaku nebylo povoleno odjet. Děti, které v ten den byly na nástupišti, nepřežily, zemřelo mnoho nevinných lidí - mužů, žen... Válka je velmi krutá, ale tomuto výjimečnému hrdinovi se povedlo něco neskutečného. I když na světě existují tací, kteří pomáhají zachránit ostatním životy.
Ze všech zachráněných lidí se staly výjimečné osobnosti, schopné pomoci ostatním - na oplátku za to, co pro ně udělal Nicholas. Někteří píší knihy pro děti, jiní mají vysoké postavení v politice, někteří pečují o ostatní lidi - ovšem jsou i tací, kteří nevědí, že mezi Wintonovy děti patří, a jejich minulost je jim velkou neznámou.

Hrdinou by mohl být každý, kdo dokáže něco velkého, kdo dokáže někomu pomoci. Ovšem tím pravým hrdinou je člověk, který nemyslí na sebe a dělá dobré skutky pro ostatní.
A proto se nad sebou zamyslete - čím můžete lidstvu nebo společnosti prospět vy? Pokud máte nějaký nápad, vyjděte s ním na světlo a nenechávejte si ho pro sebe!
Apolena

NENÁPADNÝ HRDINA

Nenápadný hrdina
schovává se a popularitu nevnímá.
Vzpomíná na své činy, předal děti do rodiny.
Chtěl je zachránit před Hitlerem a smrtí,
však zachránil jen polovinu dětí.
Rodiče plakali na nádraží,
když dávali děti do jiných náručí.
669 zachráněných dětí,
teď Nicholas Winton zaslouží si objetí.
Uplakané oči všichni měli,
vzpomínají co za svůj život prožili.
Přejeme mu, ať se mu splní sny,
ať najde všechny děti, co byly zachráněny.
Zachráněné děti jsou mu vděčné,
a přejí mu také hodně štěstí.
Eliška a Edita

Nenápadný hrdina

Náš nenápadný hrdina je Nicholas Winton. Před 2. sv. válkou přepravoval československé děti z pražského Wilsonova nádraží (dnes Praha hl.n.) do Londýna na nádraží Liverpool Street. Celých padesát let
před veřejností tajil, že právě on stojí za touto akcí. Myslím, že i náš národ, a vůbec celý svět, by potřeboval několik takových hrdinů, protože když už se někde něco stane, tak to žádný pracovník např. hasičské služby apod. neudělá s takovým odhodláním, s takovou ochotou a láskou jako pan Winton. Pan Winton letos oslaví své 104. narozeniny a stále je čilý, miluje práci na své zahradě a jezdí po přednáškách nebo setkáních se zachráněnými dětmi. Myslím si, že pan Winton si určitě zaslouží Nobelovu cenu míru.
Karel

Nicholas Winton

Nicholas je v této chvíli pro mě velkým hrdinou. Nedokážu si představit, že by podobný čin dokázal vykonat člověk v této době.
Film mi hodně otevřel oči. I mně tento film dokázal rozbrečet, ale jak vidno - brečím skoro pořád. Byl plný pocitů a naděje pro malé děti.
Tento film jsem viděla dvakrát. Jednou v kině a potom s tátou. Podruhé jsem viděla taťku brečet.
Být v kůži těch dětí, být ve vlaku a cítit to co oni, opravdu jsem ráda, že žiji v této době. Představit si, že neuvidím svojí rodinu, vrátit se do Čech a zjistit, že jsou všichni mrtví, nechce se mi o tom ani přemýšlet.
Nicholas se do mého srdce zapíše jako velký, dobrý a nenápadný člověk …
Markéta

Síla lidskosti

Dne 12.2.2013 jsme šli na filmový dokument Síla lidskosti. Tento filmový dokument byl hezký a docela i dojemný. Bylo to o tom, jak se ve 2. světové válce bojovalo a jak se malé děti museli odloučit od svých rodičů. Pan Nicholas Winton tyto nic netušící děti zachránil.Tyto děti přebral od rodičů a posadil je do vlaku, který je odvezl do Anglie za náhradními rodiči. Ti se o ně během války starali. Tento muž, který tento rok bude slavit svoje 104 narozeniny, pro zachráněné děti obětoval své mládí. Nicholas Winton zachránil dohromady 669 dětí. Své díky mu řekli v televizi, kde o ničem nevěděl. První poděkování mu dala paní, která seděla vedle něho. Pak se toho ujala i další paní. Nejdojemnější pro Nicholase asi bylo, když se nakonec postavil celý sál. Tito stojící lidé v sále byli lidé, které Nicholas zachránil před smrtí. Jednou jeho manželka našla u nich doma na půdě kufr, kde byla kniha Nicholase Wintona. V té knize byly výstřižky a fotky dětí, které kdysi měl zachránit!
Tento filmový dokument se mi líbil.
Tereza

Síla lidskosti

Dne 12.2.2013 šel celý druhý stupeň do sázavského kina na filmový dokument Síla lidskosti.
Když jsme tam přišli, tak nás uvítal pán, ale nevím jméno. Chvíli nám něco říkal, pak se zhaslo a začalo to. Ze začátku mě to moc nebavilo, ale po 10 minutách už to bylo pěkné! Bylo to o tom, jak se ve 2. světové válce bojovalo a děti se museli odloučit se svými rodiči. Pan Nicholas Winton děti převzal rodičům a posadil je do vlaku, bylo to hodně smutný. A poslal je do Anglie k nové rodině, aby se o ně postarali po dobu, než skončí válka. Pan Winton obětoval svůj život pro děti, které vůbec nevěděli, co se děje.Pro ohroženéí děti dal celý svůj život. Dětí bylo 669 a z toho nezachránil 251.Tenhle pán tento rok bude slavit 104 narozeniny. Jeho dík mu dal celý sál v televizním pořadu.Jako první poděkování mu dala jeho žena. Nakonec se postavil i celý sál a dal mu dík. Nicholase Wintona to dohnalo k slzám.
Simona

Kino

V úterý ráno od 8:00 - 10:15 jsme se vydali na dokumentární film o skutku pana Nicholase Wintona.
Když jsme přišli do kina a všichni jsme se posadili, tak nám jeden pán řekl, o čem je film - Síla lidskosti.
Film byl o tom, že Nicholas Winton zachránil z Československa přeasně 669 dětí, z nichž většina byli Židé. Děti odjely od svých rodičů do Anglie k adoptivním rodinám. Myslely si, že jejich rodiče se k nim vrátí, ale Němci většinu rodičů dětí zabili.
Hodně dětí zůstalo po válce v Anglii, ale také šly do jiných států včetně Československa.
Poslední plánovaný transport s 250 dětmi se nezdařil, protože dříve začala válka a všech 250 dětí umřelo.
Když skončil film, tak nám moderátor vyprávěl o Nicholasu Wintonovi. Byl slušný a také to byl hrdina, i když si to sám o sobě nemyslí.
Pak nám dal 5 knih, různě se rozdali po celém kině a pustil závěrečné video. Potom jsme se vrátili do školy.
Film se skoro všem líbil.
Jan

Síla lidskosti

Dnes jsme se se třídou vydali do kina na dokumentární film jménem Síla Lidskosti.
Tento dokument uvádí člověka jménem Nicholas Winton, který před 2.sv.válkou zachránil 669 dětí z Československé republiky, děti byli poslány do Anglie. Poslední transport se však nevydařil, protože před odjezdem započala 2.sv.válka a nacisti zakázali odjezdy do jiných zemí,
kvůli tomu zemřelo 251 dětí.Dnes je Panu Wintonovi 104 roků a podle přátel je pořád čiperný a má chuť do života.Se všemi dětmi co před válkou zachránil se doposud nesetkal, ale hrstka zachráněných dětí se s panem Wintonem setkala a jsou z nich dobří přatelé. Po 61 minutovém videu přišel pán který rozdával knížky několika vyvoleným které byli o panu Wintonovi.
Mohli jsme se ho ptát na všechny otázky a na každou nám odpověděl.Dál nám odkaz na internetové stránky a rozloučili jsme se velkým potleskem.
Moje hodnocení na tento film je KLADNÉ.              
Josef

Hrdina

Celý 2.stupeň šel do kina 12.2.2013 na film SÍLA LIDSKOSTI. Docela mě to zaujalo,co se tam dělo, co dříve bylo. Začínala 2. světová válka a děti v našem věku odjížděly vlakem do Anglie a toto pro ně zařídil pan Nicholas Winton. Dnes mu je 104 let a dodnes mu jsou lidé vděčni za to, co pro ně udělal a dostal i různá ocenění a také se z něj stal SIR. Setkal se s lidmi, které zachránil, ale pořád se další lidé hledají, kteří byli Wintonovými dětmi. Zachránil 669 dětí. Poslední transport do Anglie už nedojel, protože začala válka a zemřelo 251 dětí. Spousta dětí brečela, když odjížděly, myslely, že jedou jen na prázdniny, ale když se za pár let vrátily, nikdo na ně nečekal. Většina odjela zpátky do Anglie a někdo si našel bydlení, rodinu atd.
Tereza N.

Nicholas Winton - Síla lidskosti

Můžeme říct - byl “nenápadný hrdina”.
Nepotřeboval obdiv a slávu druhých lidí.
Byl rád, když mohl poskytnout pomoc dětem, které byly svým způsobem bezmocné.
1. září 1939 začala 2. světová válka.
Před tímto obdobím Nicholas Winton zachránil celkem 669 dětí.
Byl připraven další transport přibližně 251 dětí, bohužel nebyl povolen.
Všechny nezachráněné děti zůstaly napospas válce.
Většina odvezených dětí byla převezena ke svým novým rodinám.
Své opravdové rodiče už nikdy neviděly....
Příchod Adolfa Hitlera
V té době bylo těžké uvěřit tomu, čeho je schopen...!
Nakázal například všem Židům, aby nosili hákový kříž.
V roce 1945 skončila 2. světová válka.
Poté, co byly zachráněné děti adoptovány do nových rodin, s nimi neměl N. Winton žádný kontakt.
Žil jen s domněnkou, že děti se v pořádku dostaly tam, kam měly,a žijí své životy šťastně...
Do té doby než...
..jeho manželka našla na půdě knihu, kde byly všechny kontakty o dětech zapsány, všechny fotky a dokumenty o přijetí do nových rodin.
Jeho manželka pak obvolala všechny zachráněné “děti”, nyní starší lidi, které pak pozvali do pořadu BBC v televizi.
Setkalo se tam velké množství lidí, ti vděčili za svůj život právě této výjimečné osobnosti - Nicholasu Wintonovi.
Dnes je N. Wintonovi 104 let. Jeho přátelé sbírají podpisy na petici, která má docílit toho, aby Nicholasu Wintonovi byla udělena Nobelova cena...:)
Nikola

Návštěva kina

Dnes 12.2.2013 jsme šli do kina. Byl tam celý druhý stupeň. V kině promítali film pod názvem SÍLA LIDSKOSTI . Film byl velmi pěkný. Byl to spíše dokument než film ,ale byl moc hezký. Bylo to o tom, jak Nicholas Winton zachránil 669 dětí před druhou světovou válkou. Děti převážel vlakem z tehdejšího Československa do Anglie. Pan Winton převážel malé děti z židovských rodin, aby nezemřely za války. Nicholas Winton to utajoval celých 50 let. Potom jeho manželka našla na půdě kufr s doklady a různými spisy o dětech. Královna Alžběta 2. ho pasovala na Sira Nicholase Wintona.
Václav

Dokument Síla lidskosti

Základní škola Sázava se “vypravila” na odvážnou a nebezpečnou výpravu. Všichni jsme se šli podívat na dokumentární film Síla lidskosti , který je o panu Nicholasu Wintonovi.
Nicholas Winton je takový nenápadný, ale přesto výrazný hrdina, který tajil jednu věc přes 50 let a kterému se povedl vykonat jeden čin, který se nezapomíná.
Nyní je panu Nicholasu Wintonovi 104 let a pořád je energický jako za mlada, kdy se mu povedla učinit jedna veliká a nezapomenutelná věc, za kterou mu i já musím poděkovat, protože, bůhví, co by se stalo, kdyby se tento člověk rozhodl jinak?
Kdyby nebyl tak odvážný, aby zachránil 669 dětí před jistou smrtí? To ví jen a jen
sama minulost. Minulost je jediná věc, která nás nutí přemýšlet o tom, proč se stala a co by se stalo, kdyby se rozhodla jít jinou cestou. Tento člověk zachránil 669 dětí z Československa, poslal je do Anglie a zachránil je před 2. světovou válkou a před smrtí. Měl v zádech Němce, gestapo, ale přesto svůj čin vykonal a dotáhl to dokonce.
Bohužel, ne všechny děti byly zachráněny, poslední vlak s 251 dětmi neodjel a všechny zahynuly.
Pan Winton si pravdu o zachráněných dětech nechal pro sebe na dalších 50let. Tento čin je nezapomenutelný a mohu říct, že je i nesmrtelný.
Pan Winton je živoucí legenda, prostě a jednoduše, jakbychom řekli mi, puberťáci,
“Byl to vostrej týpek!”

“Většina lidí říká, že se bojí smrti, ale sami a většina ostatních, žijí jen polo životem.
Životem bez lásky, smíchu, radosti” - Tomáš Gariggue Masaryk

Podobně pronesl tento citát T.G. Masaryk a pan Winton tyto životy změnil.
Změnil to 669 lidem a i on sám, žije stále naplno. Zachránil tolik životů před smrtí, avšak - I sama smrt jednou zemře, bohužel, my se toho nedožijeme...

“Smích je nejdůležitější věcí v životě. Myslím, že většina lidí se bere příliš vážně, což jim brání, aby se chovali skutečně přirozeně.” - Nicholas Winton
Jiří

SÍLA LIDSKOSTI

12. 2. 2012 jsme se školou šli do kina. Usedli jsme na místa a přišel pán
s mikrofonem a něco nám říkal. Pak zhasly světla a film začal. Jmenoval se “Síla lidskosti”. Byl o činu, který pan Nicholas Winton udělal pro 669 československých dětí.
Během 2. světové války pan Winton zařídil 669 dětem převoz vlakem do Anglie, kde si je adoptovali hodní Angličané. Když se pak děti asi po 6-ti letech vrátili domů za svými rodiči, většina z nich už je nenašla. Pak buď zůstali, nebo se vrátili zpátky do Anglie.
Film byl velmi dojemný a mně se moc líbil. Po skončení filmu znovu přišel pán s mikrofonem a něco vyprávěl. Třeba, že zachráněným dětem se říká Wintonovy děti.
Možná, třeba přes ulici proti vám, šlo také někdy nějaké Wintonovo dítě a ani o tom nevíte.
Pokud jste film neviděli, určitě doporučuju se na něj podívat...
Kristýna

Nenápadný hrdina

12.2.2013 se celý druhý stupeň vypravil na film o Nicholasu Wintonovi. Moje očekávání z nudného filmu se proměnilo v přenesení do strašných pocitů dětí, rodičů a také mě donesl k zamyšlení nad tehdejšími problémy. Tento film byl plný citů, smutku, ale i štěstí.
O filmu:
Nicholas Winton zachránil 669 dětí z Československa před 2. světovou válkou, koncentračními tábory a přepravil je do bezpečí (do Anglie). Když mělo dojít na poslední transport dětí, začala válka, a proto nikdo z dětí nepřežil.
Zachráněné děti se v Anglii učily v česky zaměřených školách a mohly se vzdělávat. Začaly žít v nových adoptivních rodinách do doby, kdy se budou moci vrátit .
Po válce se někteří zachránění vrátili zpět do Československa, ale své rodiny bohužel nenašli. Někdo zůstal tu a začal svůj nový život, nebo se vrátili zpět do Anglie za svými adoptivními rodinami.
Nicholas Winton si nechal tajemství pro sebe, ale na vše se přišlo starými spisy, které jeho manželka našla na půdě. Setkání všech zachráněných dětí bylo velmi dojemné. Sál plný zachráněných lidí.
Můj pocit:
Tento film byl plný očekávání a nadějí. Moje vyprávění je shrnutí toho, co mě doopravdy oslovilo..
Katka

Síla lidskosti

Dnes 12.2. jsme se vydali do sázavského kina na dokumentární film Síla lidskosti.
Film se odehrává v době před 2. sv. válkou v roce 1938.
Člověk jménem Nicholas Winton se dozvěděl o nekalých úmyslech Hitlera s Československem.
Na ochranu před Hitlerem posílal děti vlaky do Anglie, do adoptivních rodin.
Dětí, které se zachránily a přežily, bylo 669.
Ti, kteří přežili, jsou dodnes vděčni za záchranu života N. Wintonovi i rodinám v Anglii.
O činu N. Wintona se dozvěděla jeho žena která našla "Knihu výstřižků", ve které byly fotky dětí, které bylo nutno zachránit, adresy, datumy, atd.
V kině bylo cítit plno emocí, bylo i pár slz dojetí.
Celkově se nám film líbil.
Vít

Kino

Dne 12.2 jsme se se školou byli v kině. Na film, který poukazoval na činy Nicholase Wintona . Jemu se povedlo přepravit 669 dětí před válkou do Anglie, a tím je zachránit. Celý film moderoval jeden starší pán. Na konci filmu nám odpovídal na otázky . Také rozdával 5 knih.Ti co dostali knihu, musí do tří dnů napsat 10 řádků o Nicholasu Wintonovi. Film se skoro všem líbil. A byl promítán na více než 1000 školách . Film skvěle zachytil dění o 2. světové válce.
V dnešní době se hledají děti, které byly přepraveny do Anglie .Z 699 dětí je v České republice známo 14 lidí a jiní jsou rozděleni jinde po světě.
Daniel
Comments