8. ročník‎ > ‎8.A‎ > ‎

Dojmy z filmu Síla lidskosti

přidáno: 27. 2. 2013 15:20, autor: Markéta Čechová

Nicholas Winton

Nicholas Winton je, dá se říct, hrdina, který se o svém hrdinském činu nikdy nezmínil. Nebýt jeho ženy, tak by tento čin byl navždy uzavřen v jeho výstřižkové knížce.
Film, který sem viděla, mě dojal. Dělala jsem vše pro to, abych nebrečela, ale šlo to opravdu špatně. Všem bych přála tento film vidět a odnést si stejný zážitek jako já.
Nejvíc mě fascinovaly scény z Hitlerem . Rodiče mi říkali, jaký byl a co udělal. Viděla jsem i jiné filmy o něm, ale tenhle mě dostal.
Nikdy bych nevěřila, že jeden člověk se srdcem na pravém místě dokáže zachránit 669 dětí. Měli jich odvézt víc, ale začala válka. V tu dobu měl proběhnout největší přesun dětí do Velké Británie (251 dětí).
Zkrátka, film a celý Nicholasův příběh byl jedním slovem dokonalý.
Nicholas nedávno oslavil 103 narozeniny a cítí se prý pořád mladý. Sára

Síla lidskosti

Na film Síla lidskosti jsem se docela těšila. Ale že mě to tak zaujme, to jsem nečekala.
Byl to dokument, který poukazoval na obrovské srdce Nicholase Wintona. Na jeho čin, který zachránil 669 dětí. Riskoval svůj vlastní život, aby zachránil životy druhých, a to je velký čin.
V dokumentu se objevila spousta pocitů. Jak bolest, tak štěstí, ale hlavně lidskost.A lidskost, ta byla nejdůležitější. Protože právě síla lidskosti v Nicholasu Wintonovi dokázala něco tak ohromného. Dokázala, aby lidé, kteří byli zoufalí a zlomení, v sobě opět našli naději. Nejen, že pan Winton ty děti zachránil, on je udělal šťastnými.
Když nad tím tak přemýšlím, lidí, kteří mu jsou vděčni za život stále přibývá.Ti první založili rodiny, měli děti a ty děti měly zase děti. A to je skvělá myšlenka.
Čas strávený v kině byl nabitý spoustou emocí. Dokument mnou docela otřásl, protože doba druhé světové války byla hrozná, ale Wintonův čin tyto chmurné dojmy přebil a ve mě převážilo dojetí. Nevím, jestli by se teď, nebo v budoucnu ještě našel někdo tak lidský a skromný jako právě Nicholas Winton.
Po tomto zážitku se tento pán,kterému je dnes 103 let, stal v mých očích opravdovým hrdinou. Jitka

Nicholas Winton

12.2. jsme vyšli do kina a šel jsem tam s tím, že se budu jako vždycky nudit a bude to nic moc. Ale když jsem si sedl, tak mě vůbec nenapadlo že mě ten příběh tak zaujme. To co jsem viděl v tom příběhu, tak to bylo pro mě něco strašně poučnýho a opravdu mě chvilkama mrazilo po zádech. Pak se tam ukázal pán jménem Nicholas Winton a vyprávěl o tom, co zažil a dokázal ve svým životě. To, co pan Nicholas dokázal, tak to je něco neuvěřitelnýho - on chtěl v ty těžký době pomoct dětem a taky že se mu to podařilo zachránit 669 dětí. Pak když se to blížilo ke konci, tak pan Nicholas řekl, že že nikdy už nejspíš neuvidí ani jedno dítě, který zachránil. Pak v tom příběhu pan Nicholas šel do studia, kde se setkal s dětmi, jakým zachránil život, ale to on ještě netušil, že tam někdo takový vůbec je. Pak když paní moderátorka řekla, že sedí hned vedle paní, kterou zachránil, tak se paní objala s Nicholasem a poděkovala mu, pak se jim spustily slzy. Tato část mě nejvíc dostala, sám jsem měl slzy v očích. Na tento příběh nikdy nezapomenu. Broněk

Nicholas Winton

Dne 12.2.2013 jsem byl v kině na filmu o Nicholasovi Wintonovi, který se jmenoval Síla lidskosti.
Nicholas Winton byl obdivuhodný muž. Těsně před druhou světovou válkou jel do Prahy a po této návštěvě se rozhodl, že se pokusí zachránit nějaké židovské a československé děti, že je odveze vlakem do Anglie a tam je dá do pěstounské rodiny. Celkem zachránil 669 dětí, ale bohužel nestihl vypravit poslední a největší transport s 251 dítětem, protože vypukla druhá světová válka. O tomto činu se nevědělo do té doby, dokud Wintonova manželka neobjevila kufr s fotkami a jmény dětí toho posledního neodeslaného vlaku. Tento film na mě udělal velký dojem. Byl to opravdu dobrý film. Nejdojemnější scéna byla, jak se Nicholas setkal s těmi, co zachránil. Po skončení filmu bylo vylosováno šest žáků, kteří dostali každý knihu. Tonda

Kino

Šli jsme se školou do kina a já si říkal, že to bude další nudný film o 2. sv. válce, vzal jsem si s sebou šachy. Po 2 minutách odpadají šachy a my se upřeně díváme na plátno kina.
S udivením koukáme na věci, které ve filmu probíhají.
Zjišťujeme, jak hrozná byla 2 sv. válka a jaký byl Hitler fanatik. A to, co se tam odehrává, jsme si nikdo na začátku filmu nedokázal ani představit. Hlavní hrdina filmu se jmenoval Nicholas Winton, dokázal zachránit děti před jasnou smrtí.
Uspořádal tzv. trh dětí, kde československé děti si mohly vybrat anglické rodiny za 50 liber. Teď vám to připadá hrozné, ale byl to jediný způsob, jak děti zachránit.
Nicholas obstaral vlak do Anglie a falešné doklady pro děti, jelikož nemohl čekat na ministerstvo, až to zařídí. 
Poslední odvoz dětí, který se měl uskutečnit bylo 1.září 1939, se neuskutečnil ... začala válka!
Všechny děti, které se nepodařilo zachránit, skončily v koncentračních táborech, kde zemřely.
Ale zbytek dětí své domovy v Anglii našlo, bylo to přesně 669 dětí.
Jako puberták jsem na konci filmu uveleben v sedadle a nikdy by mě nenapadlo, že u konce mi poteče slza po tváři, to co dokázal, se nedalo ani vyjádřit, a neudělal to kvůli slávě, ale proto, že chtěl děti zachránit, tomu se říká už podle filmu Síla lidskosti.
Nicholas Winton získává spoustu ocenění a stále ve svých 103 letech pomáhá v domově důchodců apod.
Tohle je pro mě hrdina. Jarda

Pan Winton a jeho film

Šla jsem do kina v domnění, že to bude zajímavé. Když jsme se usadili, tak začal nějaký pán povídat, poté pustili film. Všichni tiše poslouchali.
Když film skončil, tak opět přišel ten pán a ptal se dětí na čísla od 2 do 15, to byla soutěž o knihy.
Poté pustil ukázku z nějakáho představení, kde se pan Winton dojetím rozplakal. Bylo to pěvecké představení. Když přestali hrát, tak děti v publiku rozsvítily mobily na to, aby filmaři věděli že se jim to líbilo. My jsme udělali totéž.
Odcházeli jsme s mnoho zážitky. Tereza

Film o Nicholasovi Wintonovi

Dne 12.2.2013 jsme byli na filmu o Nicholasovi Wintonovi, který se jmenoval Síla Lidskosti.
Tento film jsem málem prospal, kdyby do mě můj spolužák nedrkl a neřekl mi “Hej nespi“. Tak jsem se probral a začal jsem se koukat na tento film. Když jsem se na to začal díva,t tak mi to přišlo jako kravina, ale po nějaké době mě to začalo zajímat. Když jsem viděl, že Nicholas zachránil 669 dětí, tak mi přišlo dosti zajímavé, jak se mu to povedlo zorganizovat takhle velký plán na přepravu děti do Anglie, ale poslední a největší vlak se mu nepovedlo odeslat s 251 dětmi. Přijde mi dosti divné, že se o tom skoro 50 let nevědělo. Z tohoto filmu jsem si hodně odnesl. Tomáš

HRDINSTVÍ

Vím, že člověk nemusí být nutně zrovna Superman nebo podobná havěť, aby mohl někomu pomoci . Jistě, je docela pěkné, že televizní společnosti a výrobci těchto a podobných filmů a seriálů vedou děti k tomu, aby bojovaly se zlem. Jenomže leckdy, třeba v případě takzvaných Avengers a jiných smyšlených “hrdinů”, je to za pomocí stejné zloby a bohužel občasné brutality, kterou (dejme tomu) používá nejčastěji ta špatná strana. Myslím, že právě tyto pořady, filmy a seriály zvětšují nárůst zla ve světě. Malé děti již mluví jako dlaždiči, perou se mezi sebou kvůli naprostým pitomostem a podobně... Člověk by měl jít příkladem nejen k dobročinnosti, ale zároveň ke slušnosti vůči ostatním a sobě samému. Velmi si vážím lidí, kteří to dokáží, drží se tak po celý život a nestydí se za to. Je mnoho lidí, kteří, než aby konali dobro, páchnou zlem na sto honů jenom proto, že se stydí za to dobré, co v sobě mají. I přes toto vědomí však doufám, že není klam, když někdo pocítí, že je ohleduplný, dobromyslný a tak, i když jindy je to rozený agresor...
Podle mého názoru je pomoc úžasná věc a myslím, že jedna z nejlepších věcí na ní je, že to nikde nepublikují anebo se hned nechlubí, co dobrého udělali. Je jen málo lidí, kteří si sami pro sebe trvají na tom, že počkají až jestli to odhalí čas.
A nejen proto chci poděkovat panu Nicholasi Wintonovi, za to jaký je. Za to, že pomohl lidem, kteří byli v nouzi. Sice jim učinil určitou bolest s tím, že jim jaksi “odebral” děti, ale zase byli ti lidé plni vědomí, že jejich dítě bude v bezpečí. Tedy - kdyby lidí jako Vás, pane Wintone, nebylo, tenhle svět by byl ještě horší než v katastrofických filmech, a nebyl by zničen a zdevastván přírodou, ale lidmi samými. Vy jste jedním z těch, který jeho slabé místo podržel před naprostou zkázou. A proto Vám za takové tajné poselství dobra do duše DĚKUJI! Martin

Nicholas Winton

N.W. je podle mě největší hrdina současnosti.Mnoho lidí v dnešní době by se zachovalo tak, že by se starali o svůj život a nechtěli by pomoct jiným. Nicholas by měl dostat určitě zvláštní cenu za hrdinství. Ale Nicholas to tajil celých 50 let, protože prý nezachránil posledních 251 dětí před koncentračním táborem. Překvapilo mě, že ještě 50 let po té měl doma na půdě fotografie dětí, které zachránil, a měl ještě cedulky s čísly, které děti měly na krku. Nejvíc mě dojalo, když se loučily rodiče s dětmi, které odjížděly do Německa za adoptivními rodiči. Adoptivní rodiče za jedno dítě zaplatili až 50 franků. Na tu dobu to bylo hrozně peněz. N.W. zachránil 669 dětí před koncentračním táborem, ale dával si za vinu, že nezachránil 251 dětí z posledního vlaku. N.Winton zanedlouho bude slavit 104 narozeniny. Honza Č.

Nenápadný hrdina

Píše se datum 12.2.2013 a naše škola jde na film Síla lidskosti. Skoro všichni byli otráveni, že jdeme na nějakou hloupost, a proto promarníme šedesát tři minut tím, že tam budeme sedět a budeme se koukat do prázdna. Ale hned jak začal film a rozsvítilo se plátno, všichni se utišili. Když jsem seděl a koukal jsem se na film, byl jsem strašně dojatý. Po skončení filmu jsem ještě pár minut seděl a zíral. Přemýšlel jsem o tom, jak takovou věc mohl dokázat . Pak jsem na to přišel. Když někdo má srdce na správném místě a ví, co chce a jde si za tím, tak to vždycky dokáže. Když někdo zachrání tolik lidí, tak to je pro mne velký hrdina a velká osobnost. Takových lidí je na světě málo, a proto se musíme snažit pomáhat lidem, kteří to nejvíc potřebují. Chtěl bych poděkovat Nicholasu Wintonovi. Probudil ve mně probudil lásku k druhým. Robin

Neobyčejný člověk

Každý si říká, že jeden člověk přece nemůže předělat svět, nemůže změnit osud. Ale většina lidí se velice mýlí. 
Na této planetě žije, dnes už starý pán Nicholas Winton, který za druhé světové války zachránil 669 židovských dětí. Zdá se to přímo neuvěřitelné, že jeden obyčejný člověk může zachránit tolik nevinných lidí, ale on to dokázal.
Po zhlédnutí filmu Síla lidskosti tento pán v mých očích vystoupil na jednu z nejvyšších příček. V životě jsem o něm neslyšela, ale jsem si jistá, že si ho budu navždy pamatovat.
Když jsme seděli v kině a pozorně sledovali film ,nikdo ani nešpitl, nikdo nevydal ani hlásku. Všichni s napětím koukali na dokument, většina měla při emotivních scénách dokonce slzy na krajíčku. Čin takového kalibru jednoduše nejde vstřebat bez emocí a pocitů.
Momentálně je panu Wintonu 103 let. Já si osobně myslím, že jestli existuje Bůh a ví, co tento neobyčejný muž za svého mládí udělal, tak ho na tomto světě ponechává ještě dlouhý čas. Za to - co prokázal svou ochotou a laskavostí ,tu bude žít ještě velice dlouhou dobu. Anna H.

Nicholas Winton

Když jsme šli do kina, myslel jsem si, že to bude zase nějaká kravina, ale tenhle film byl zajimavý. Moc se mi líbilo, jak naplánoval ochranu dětí.
Kdy jsem viděl ty děti, říkal jsem si že jsem rád v týhle době. Museli opustit rodinu a už nikdy neviděly tátu a mámu.
Museli jet vlakem do Anglie k náhradním rodinám, všech 669 dětí bylo v adoptovaní. Ty děti myslely, že jedou na dovolenou a že se vráti.
Ale když nějaký dítě chtělo jet domů, jít za mámou a za tátou, dozvěděl se, že jsou po smrti.
Ten Nicholas Winston musel zfalšovat doklady, aby mohli jet do Anglie. 50 let nikdo netušil, že Nicholas Winston je zachránil.
Jednoho dne paní Winstonová našla dokumenty o ochraně dětí. Winstona pozvali do show, kde zjistili pravdu,
že Nicholas Winston je zachránil 250 lidí. On to nedělal kvůli slávě a bohatství, ale kvůli dětem, a tomu se řiká síla lidskosti.
Teď je Nicholasovi Winstonovi 103 let. David

Nicholas Winton

Spousta lidí toto jméno slyší poprvé v životě . Co vlastně tento člověk dokázal? Zachránil životy 669 dětem! To dokázal pouze on a pár lidí, kteří mu pomáhali. nebýt jeho, tyto děti, dnes už dospělí lidé, by tu zřejmě nebyli.
Spousta z nich netuší, že je zachránil právě Nicholas Winton, žijí v přesvědčení, že za život vděčí nějaké organizaci.
Možná je to proto, že celých 50 let o svém činu nikomu neřekl. A to je další otázka... Proč? Nicholas je velice skromný člověk a nikdy ani nepomyslel na to, že by měl ty děti zachraňovat kvůli slávě. A možná si vyčítá, že poslední vlak kvůli válce, která začala, neodjel. Ale to samozřejmě není jeho vina.
Až jeho žena přišla na to, co Nicholas dokázal. Na půdě našla starou knihu výstřižků, kde byla fotka každého dítěte. Teprve tehdy se svět dozvěděl o tomto hrdinovi.
Nicholas oslavil své 103. narozeniny a stále je plně zdraví, jak fyzicky, tak duševně. Někdose ho zeptal jak to dělá. Nicholas jen odpověděl “To je jednoduché, stačí se každých 20 minut něčemu zasmát.”
Přiznejme si, že tento člověk je opravdu výjimečný. Je to zkrátka hrdina, na kterého by se nemělo zapomínat. Anna Kr.

Superhrdina

Nicholas Winton je stejný jako superhrdina, celý svůj život tajil to co dokázal. Je to neuvěřitelný pán, co on dokázal, nedokáže nikdo! V roce 1939 začala 2. světová válka. V té době Niky dokázal zachránit 669 dětí. Tento úžasný čin tajil přes 50 let a nejspíše by to tajil dál. Díky jeho ženě vděčíme, že se tento příběh dostal na svět. Ona totiž šla na půdu a tam objevila Wintonovu knížku s výstřižky a obrázky dětí, co zachránil.
Nicholas si celý život vyčítá, že nezachránil poslední vlak s 251 dětmi.Po zveřejnění této zprávy byl pozván do televizní realityshow BBC. Moderátorka řekla, ať vstane ten, komu pan Winton zachránil život. Postavila se jedna starší paní, která seděla vedle něj. Poté co se pozdravili, opět prohlásila, ať vstane ten komu zachránil život, potom co dořekla tuto větu, vstal celý sál za panem Wintonem.
Bylo to velice dojemné! Jestli může jeden člověk změnit celý svět? Nejspíše ne, ale tento muž změnil životy spousty lidí, a všichni bychom mu měli jít příkladem a vážit si toho co máme.
!!! JE TO VZOR PRO DNEŠNÍ SVĚT !!! Patrik

Síla lidskosti

Lidskost, silná lidská vlastnost.
Někdo jí má mnoho, ale někdo ji úplně zastínil. Díky lidskosti se může změnit mnohé.
Například i náš život. Existuje jeden člověk, který díky své lidskosti zachránil a změnil životy 669 dětem. Jmenuje se Nicholas Winton.
Hrozila 2. světová válka. Několika tisícům dětí hrozila jistá smrt. Nikdo si nevěděl rady. Ale jedna naděje tu přece jenom byla. Byl to Nicholas Winton. Rozhodl se, že se pokusí zachránit životy co nejvíce dětem. A to se mu také podařilo. Ve Velké Británii téměř každému dítěti našel náhradní rodinu a posílal ho za ní.
Myslím si, že v této době by už nikdo nic takového neudělal. Alespoň ne sám. Pan Nicholas Winton je opravdu velmi silná osobnost.
Nedávno jsem byla se školou v kině na filmu Síla lidskosti. Nejprve jsem si myslela, že to bude nějaký nudný dokument, ale nebyl. Po celé promítání byl v kině klid a nesmírné ticho. Na konci filmu jsem viděla to, co jsem ještě nikdy neviděla. Snad každému stékaly po tvářích slzy nebo je měli na krajíčku. Dokonce i těm, od kterých bych to nečekala. Bylo to to nejúžasnější, co jsem kdy viděla.
Jsem si téměř jistá, že po zhlédnutí tohoto filmu se v každém ta lidskost probudila. A jak jsem napsala už na začátku, lidskost je opravdu silná vlastnost. A když ji v sobě probudíte, dokážete vykonat dokonce i takový skutek jako pan Nicholas Winton. Linda

Síla lidskosti 

Je hezký film o úžasném člověku Nicholasovi Wintonovi, který neváhal sám zachránit život dětem. Zachránil neuvěřitelných 669 dětí. Celý film byl velmi zajímavý a emočně nabitý. Chvíli jsem vydržela nebrečet, ale scéna, kde se rodiče loučí s dětmi s vědomím, že už své děti nejspíše nikdy neuvidí, mě dostala. Já si to ani nedokážu představit, že bych se nadobro musela rozloučit se svojí rodinou. V téhle scéně jsem začala brečet, ale snažila jsem se to zamaskovat jako ostatní. Myslím si, že když něco takového někdo sám dokáže zprostředkovat a zachránit tolik lidských životů, že je to hrdinské, nesobecké a ten člověk, který to udělal, je osobnost. Na světě je strašně málo takových velkých osobností jako je Nicholas Winton. Krásné bylo také, jak anglické rodiny přívětivě přijaly děti do svého života. Když viděli děti s čísly na vlakovém nádraží, hned se k nim rozeběhli a říkali, že je budou milovat jako svoje vlastní. Z mnoha zachráněných dětí se stali úžasní lidé, kteří chtějí také někomu pomáhat. Nicholas Winton tento svůj úžasný čin celý zametl pod koberec, protože to neudělal kvůli slávě, kvůli penězům, ale pro blaho dětí. A proto si ho velmi vážím. Podle mě je to nesobecký a hodný člověk. Neřekl to ani své manželce. Celý svět se to dozvěděl po velmi dlouhé době, asi po padesáti letech, když jeho manželka našla krabici se seznamem zachráněných dětí. Po shlédnutí filmu mi došlo, co všechno máme. Měli bychom být šťastní a vážit si toho, jaké máme milující rodiny, které nám chtějí dát všechno, co můžou. Anna Ko.

Nicholas Winton

Pan Winton nás všechny zaujal a proč?
No to je jednoduché, tento pán změnil život 669 dětem, dnes již starším lidem. Pan Winton přijel do Evropy, přímo do Prahy a zde právě uskutečnil záchranu a převoz do Anglie 669 dětí (židů) před Hitlerem. Dělal seznam všech dětí a ty seznamy posílal různým rodinám do Anglie, aby si vybraly, koho chtějí jako jejich adoptivní dítě. Potom posílali dopisy zpět a pan Winton ty děti poslal do Anglie. Poslední vlak, který měl vézt 251 dětí, tak neodjel, protože začala 2. světová válka 1939. Vše si zapisoval do knihy výstřižků. Tento čin tajil celých 50 let, do doby dokud jeho manželka nenašla na půdě krabici, kde byly fotky dětí, adresy i ta kniha výstřižků. Jeho žena se ho na to ptala atd.. .
Po nějaké době obvolala a sehnala všechny děti, a oni byly pozvaný do jedné anglické realityshow, kde se všichni sešli i pan Winton. Bylo to prý moc dojemné, když se zeptali, kdo ze zachráněných dětí tam právě sedělo a zvednul se skoro celý sál.
Pan Winton byl také pozván do českého Kongresového paláce, kde mu složili a zahráli píseň, dokonce i pan Winton ukápnul nějakou tu slzu.
Pro mě osobně to bylo dost dojemné a myslím, že pro ostatní též, pan Winton udělal neuvěřitelný skutek který nikdo dlouhou dobu neudělá.
Jak je to s dnešními skutky?
Já si myslím, že dneska si nikdo ničeho neváží, vím to i u sebe, všichni se baví jenom o penězích a o nic jiného jim nejde. Panu Wintonovi o peníze vůbec nešlo, dělal to pro ty lidi a ne pro svoji slávu a pro peníze. V dnešní době kdokoliv udělá nějaký dobrý skutek, tak hned to všude hlásí, aby ho uznávali, a ono se tak taky stane - je v novinách v televizi atd....Dnešní děti si pomoci vůbec neváží, vy někomu pomůžete a on vás pošle s prominutím do pr**le. Já říkám, všichni bychom si měli projít tou dobou, jakou si prošli naši rodiče, babičky a dědové, i ty děti. RadekComments